ARCHIV

Escape Fake News

12. 8. 2022

Společně s organizací FakeScape organizujeme mezinárodní vzdělávací projekt v rámci programu Erasmus + – Escape Fake News.

Cílem projektu Escape Fake News je zavést techniky ověřování faktů, odhalování falešných zpráv a gamifikace do neformálního vzdělávání.

Existuje mnoho dezinformačních webových stránek. Na sociálních sítích se šíří mnoho hoaxů. Někteří lidé mohou být zmateni, co je vůbec skutečné a co ne. Téměř před čtyřmi lety  FakeScape  začali studenty prostřednictvím hry učit, jak se na internetu lépe orientovat a jak mohou rozpoznat falešné zprávy na sociálních sítích.

Naším cílem je posílit postavení mladých lidí a ukázat, že na hlase každého člověka záleží. Hledáme mladé lidi, kteří již pracují s mládeží nebo se o toto téma velmi zajímají. Naším cílem je nejen učit a sdílet své zkušenosti. Kromě toho chceme účastníkům ukázat cestu a inspirovat je k zapojení jejich aktivit. Hlavním cílem vzdělávacího kurzu je udržitelnost. Účastníci získají naši podporu při rozvoji vlastního projektu zabývajícího se dezinformacemi ve svých národních týmech.

Přihlaš se zde:   https://forms.gle/9cQwyKGdqTrnHGWD6

Více informací nalezneš zde: INFOPACK

 

 

 

kdo se na projektu podílel?

Nenalezeno

REFERENCE

"Recently, I had the opportunity to be a participant in the Erasmus + program on the topic "Escape Fake News" in Horní Sokolovec, Czech Republic. To be honest, I was a little surprised because I didn't expect many things. When we first arrived, they immediately took us to the forest, but there was nothing wrong with that, an interesting puzzle awaited us in the forest. What is interesting is that if we had not solved it, we would not have found our cottage. During the project, there will be a lot of different activities and workshops, but what is important is that all the workshops were very well planned so as not to overload the participants. Moreover, the time flew very quickly because we spent more time doing practical tasks. We learned a lot from this project. After all that, I had a desire to create my own educational game because Pavel, Linda... inspired me a lot. We also learned to work in a team, although it did not always work out, at least it brought fruit in sense of the learning process and outcomes. Undoubtedly, we learned a lot about cyber security, and how to correctly use, create, and save a password. In general, the project is very inspiring to do something more than before, it forced me to rise above the excess and start inventing something. If I were asked if I would recommend everyone to visit this project, my answer would be - Yes."
Yurii

další projekty

18. 5. 2024
4. 5. 2024